NORSK SPELKALENDER

 VIS SPELESTAD
 VIS OPPHAVSMENN
 ETTER FYLKE

 LEGG TIL SPEL
 ENDRE INFORMASJON

 SPEL LANDET RUNDT

Søk i spelkalenderen
via Google:

“Med historiske spel meiner eg nyskrevne regionale og lokale teaterstykkje, med eller utan musikk, som tek utgangspunkt i fortida. Tema til dei historiske spela blir henta frå anten myter, segn eller ei kjend historisk hending. Staden der spelet blir oppført har ofte tilknytning til den historiske hendinga spelet byggjer på, eller har ein meir indirekte historisk relevans. Oppsettinga er ofte eit samarbeid mellom profesjonelle og amatørar.»


(Kari VÃ¥gen Framveksten av historiske spel i Noreg, Teatervitenskap, Universitetet i Oslo, 1997)

De spelene som er registrert i vår kalender er basert på denne definisjon.


Klikk tittel eller «nettside» for mer. Klikk kartet for fylke.

<<<   August 2018   >>>
2018
4. - 8. juli
Den hvite dame 2018 (nettside)
Halden (Østfold)

4. - 15. juli
Oscarsborg i kamp (nettside)
Frogn (Akershus)

6. - 8. juli
Spillet om innvandrerne 2018 (nettside)
Grue (Hedmark)

6. - 7. juli
Tjøttaspelet 2018 (nettside)
Alstahaug (Nordland)

7. - 8. juli
12 lod sølv 2018 (nettside)
Midtre-Gauldal (Sør-Trøndelag)

11. - 25. juli
Brottsjø (nettside)
Hvaler (Østfold)

12. - 15. juli
Fru Guri av Edøy 2018 (nettside)
Smøla (Møre og Romsdal)

13. - 14. juli
Bullspillet - "Morosamme kropper og arme kroker" (nettside)
Rendalen (Hedmark)

17. juli
Kaperspillet (nettside)
(Kapernatt med Kapersjøslag i Farsund)
Farsund (Vest-Agder)

20. - 21. juli
Frieriet 2018 (nettside)
Hemne (Sør-Trøndelag)

20. - 21. juli
Julie Ness - " Eg vil skapa min himmel på jord" (nettside)
Roan (Sør-Trøndelag)

20. - 22. juli
Olav den heldige og Ranes hemmelighet (nettside)
Sarpsborg (Østfold)

22. - 29. juli
Ut, sa presten (nettside)
Tolga (Hedmark)

23. - 29. juli
Arvesølvet 2018 (nettside)
Verdal (Nord-Trøndelag)

 25. juli - 4. august
Elden (nettside)
Røros (Sør-Trøndelag)

25. - 28. juli
Marispelet ved Rjukanfossen (nettside)
Tinn (Telemark)

25. - 29. juli
Spelet om Heilag Olav (nettside)
Verdal (Nord-Trøndelag)

26. - 29. juli
Den store stafetten (nettside)
Rissa (Sør-Trøndelag)

 26. juli - 5. august
Trønderfår - sammen i flokk (nettside)
Trondheim (Sør-Trøndelag)

 27. juli - 8. august
Slaget på Testiklestad 2018 - The cumback (nettside)
Trondheim (Sør-Trøndelag)

27. - 29. juli
Tylldalspelet 2018 - "Dei urolege av hjarte" (nettside)
Tynset (Hedmark)

28. juli
Soga om Traaenskatten (nettside)
Rollag (Buskerud)

 2. - 5. august
Atlanterhavsspelet (nettside)
Fræna (Møre og Romsdal)

 2. - 3. august
Huldresølvet 2018 (nettside)
Sauherad (Telemark)

 2. - 4. august
Querinioperaen 2018 (nettside)
Røst (Nordland)

 3. - 19. august
Hekseringen 2018 (nettside)
Bergen (Hordaland)

 3. - 5. august
Menn av malm, jenter av jern (nettside)
Eidsvoll (Akershus)

 3. - 11. august
Peer Gynt på Gålå 2018 (nettside)
Sør-Fron (Oppland)

 7. - 18. august
Brambani - "Mannen som skapte Sandvika" (nettside)
Bærum (Akershus)

 9. - 18. august
Strandaspelet 2018 - JO - Pytten i Guddal (nettside)
Sokndal (Rogaland)

 10. - 12. august
Kanalen - et spell om Støa kanal (nettside)
Trysil (Hedmark)

 11. august
Harabakkgutten (nettside)
Ringsaker (Hedmark)

 13. - 17. august
Carl Halck (nettside)
Malvik (Sør-Trøndelag)

 13. - 18. august
Maridalsspillet 2018: Hannah Krantz - Ikke glem meg (nettside)
Oslo (Oslo)

 15. - 19. august
Bronsebukkene (nettside)
Jaren (Oppland)

 23. august
Byvandring i Bodø 2018 (nettside)
Bodø (Nordland)

 23. august - 2. september
Da verden kom på skinner 2018 (nettside)
Skedsmo (Akershus)

 23. - 26. august
Ingen manns land 2018 (nettside)
Inderøy (Nord-Trøndelag)

 23. - 26. august
Pe-Torsa 2018 (nettside)
Lierne (Nord-Trøndelag)

 24. - 25. august
Ridderspranget 2018 (nettside)
Øystre Slidre (Oppland)

 25. august - 16. september
Pistolpojken (nettside)
Verdal (Nord-Trøndelag)

 29. august - 1. september
Den gode hensigt (nettside)
Svelvik (Vestfold)

 31. august - 9. september
Ut av bergets djupe rom (nettside)
Meldal (Sør-Trøndelag)

1. - 8. september
Operasjon Oleander - Episode 1: Flukten (nettside)
Indre-Fosen (Nord-Trøndelag)

6. - 9. september
Dølgsmål (nettside)
Rælingen (Akershus)

6. - 15. september
Eplene i Messehagen 2018 (nettside)
Verran (Nord-Trøndelag)

15. - 16. september
Spillet om Sarabråten 2018 (nettside)
Oslo (Oslo)

19. - 23. september
Festningsspillet - Majestetsforbrytelsen (nettside)
Kongsvinger (Hedmark)

20. - 22. september
Kyläpeli 2018 (nettside)
Nordreisa (Troms)

22. - 23. september
Før slaget (nettside)
Skedsmo (Akershus)

20. - 24. oktober
Sildeslaget (nettside)
Malvik (Sør-Trøndelag)

17. - 24. november
Sild, synd og sang (nettside)
Bjugn (Sør-Trøndelag)

12. - 16. desember
Det store julespelet:"Det skjedde i Julebygda" 2018 (nettside)
Sandnes (Rogaland)











Premiere tidligare:
2018
18. - 20. januar
Karolinerspelet i Tydal (nettside)
Tydal (Sør-Trøndelag)

16. - 18. februar
Birkebeinerspelet (nettside)
(Jakten på kongssønnen)
Ringsaker (Hedmark)

16. - 17. mars
Rørvik... den første lille by på en øy (nettside)
Vikna (Nord-Trøndelag)

28. - 29. april
Titranspelet 2018 (nettside)
Frøya (Sør-Trøndelag)

30. april - 4. mai
Rodeløkka (nettside)
Oslo (Oslo)

1. - 9. mai
Oscar Torp - fra barnearbeider til statsminister (nettside)
Sarpsborg, Fredrikstad, Moss (Østfold)

18. - 20. mai
Verdalsoratoriet - et minne over "Ulykken i Værdalen i 1893" (nettside)
Verdal (Nord-Trøndelag)

29. mai
Vandreteater - "Bronsealderen på Hadeland" (nettside)
Lunner (Oppland)

5. - 15. juni
Meierislaget 1933 (nettside)
Porsgrunn (Telemark)

9. - 10. juni
Julussaspelet 2018 (nettside)
Elverum (Hedmark)

9. - 13. juni
Kjærlighet og kjøkkenbenk (nettside)
Stange (Hedmark)

9. - 10. juni
Syver & Beatrice - et sommermysterium (nettside)
Kristiansund (Møre og Romsdal)

14. - 17. juni
Romerriksspillene fra Blaker Skanse - 1718 - til krigens slutt (nettside)
Sørum (Akershus)

16. - 24. juni
Græve ́ i Trummulåm (nettside)
Selbu (Sør-Trøndelag)

16. - 17. juni
Kinnaspelet 2018 - Songen ved det store djup (nettside)
Flora (Sogn og Fjordane)

16. juni
Vikingspill - i 5 scener (nettside)
Alstahaug (Nordland)

20. - 30. juni
Lady Arbuthnott 2018 (nettside)
Sunndal (Møre og Romsdal)

21. - 24. juni
Håkon og Kark 2018 (nettside)
Trondheim (Sør-Trøndelag)

22. juni - 1. juli
Soot spelet 2018 (nettside)
Marker (Østfold)

23. - 25. juni
Gull og Gråstein 2018 (nettside)
Eidsvoll (Akershus)

23. - 30. juni
Kristin Lavransdatter på Jørundgard (nettside)
Sel (Oppland)

28. juni - 1. juli
Nesjarspelet (nettside)
Larvik (Vestfold)

29. juni - 1. juli
Oda fra havet (nettside)
Frøya (Sør-Trøndelag)

30. juni - 1. juli
Herøyspelet "Kongens Ring" (nettside)
Herøy (Møre og Romsdal)

                        

2017
Årringar (Stryn)
Åttemannsenka (Frogn)
Anna i ødemarka (Engerdal)
Arvesølvet 2017 - Det e dein arven, veit de. (Verdal)
Askerspillet 2017 (Asker)
BærumsSpillene (Bærum)
Birkebeinerspelet (Ringsaker)
Bronsebukkene vandreteater 2017 (Lunner)
Bybrannspillet 2017 - Heltene (Ålesund)
Dønnesrosen 2017 (Dønna)
Den Gode Hensigt 2017 (Svelvik)
Den siste viking (Rissa)
Det brenner en ild (Fredrikstad)
Det store julespelet (Sandnes)
Dramatisert byvandring i Bodø (Bodø)
Elden 2017 (Røros)
Elskhug & Eksis (Eid)
Fra krakk til klosett (Rissa)
Fra mørke til lys (Sarpsborg)
Frieriet 2017 (Hemne)
Fru Guri av Edøy (Smøla)
Gaularspelet (Gaular)
Giskespelet (Giske)
Håkon og Kark (Trondheim)
Heilag Olav vitjar Ullensvang (Ullensvang)
Hekseringen (Bergen)
Herøyspelet Kongens Ring (Herøy)
Herlaugsspelet (Leka)
Julussaspelet (Elverum)
Kaperspillet (Farsund)
Kinnaspelet 2017 (Flora)
Klemetspelet 2017 (Hemnes)
Kong Arthurspelet (Sande)
Kristin Lavransdatter (Sel)
Kyläpeli - Landsbyspel (Nordreisa)
Lady Arbuthnott (Sunndal)
Limaspillet (Nannestad)
Maren dømt til døden 2017 (Hitra)
Maren og Huldra - Et vandreteater på Gamle Hvam (Nes)
Maridalsspillet (Oslo)
Marispelet ved Rjukanfossen (Tinn)
Menn av malm, jenter av jern (Eidsvoll)
Mostraspelet (Bømlo)
Offeret (Grong)
Olav Den Heldige - Genesis (Sarpsborg)
Pe-Torsa (Lierne)
Peer Gynt på Gålå 2017 (Sør-Fron)
Rotterdam (Levanger)
Silkeskjegg (Steinkjer)
Skinner til frihet 2017 (Sørum)
Skuddår smeller ikke (Skiptvet)
Slaget på Rastarkalv 2017 (Kristiansund)
Slaget på Testiklestad (Trondheim)
Soot spelet (Marker)
Spelet om Heilag Olav (Verdal)
Spillet om Enhver (Aurskog-Høland)
Spillet om innvandrerne (Grue)
Steigen sagaspill (Steigen)
Stemmer fra Gokstad (Sandefjord)
Strandaspelet 2017 (Sokndal)
Tivolihaven (Fredrikstad)
Ut, sa presten (Tolga)
Vandrehistorier på Malerhaugen (Oslo)
Veresspelet 2017 (Verdal)
Wergelandsgutten 2017 (Gran)
()

2016
12 lod sølv (Midtre Gauldal)
Amerikaklokkå (Turneforestilling)
Arvesølvet (Verdal)
Bronsebukkene vandreteater 2016 (Lunner)
Brottungær (Hvaler)
Carpe Diem (Meldal)
Da verden kom på skinner (Skedsmo)
Dei urolege av hjarte (Tynset)
Den Gode Hensigt (Svelvik)
Der båra bryt (Bremanger)
Det lyser i stille grender (Lillehammer)
Det skjedde i Julebygda (Sandnes)
Donna Bacalao / konsertversjon (Kristiansund)
Dragseidspelet (Selje)
Dramatisert byvandring i Bodø (Bodø)
Ein dag eingong (Vikna)
Ekspedisjon seksti grader nord (Oslo)
Elden (Røros)
En utmerket gærning (Levanger)
Eplene i messehagen (Verran)
Fløte på nye sommereventyr (Hvaler)
Fru Guri av Edøy (Smøla)
Grensegang (Verdal)
Gull, gråstein og grå hår (Hamar)
Håkon og Kark (Trondheim)
Herøyspelet (Herøy)
Herr Petters lovsang (Bodø)
I skuggen ta krigen (Stange)
Jenta i staveloftet (Nesbyen)
Kanalen (Trysil)
Kaptein Knurr og Mareminemysteriet (Bergen)
Kinnaspelet (Flora)
Kristin Lavransdatter (Sel)
Lady Arbuthnott - Frua på Elverhøy (Sunndal)
Livet på Felgen (Rissa)
Mari, Mattis og Martnasfesten (Hemne)
Marispelet ved Rjukanfossen (Tinn)
Menn av malm, jenter av jern (Eidsvoll)
Mossespelet (Moss)
Mostraspelet (Bømlo)
Mysteriet rundt tjukkmjølka (Tydal)
Nøkkens Brud (Fet)
Namsens Auge (Grong)
Nesjarspelet (Larvik)
Oberst Kruse og slaget ved Riser bru (Aurskog-Høland)
Odølinger ei stønn etterpå (Hedmark)
Oda fra havet (Frøya)
Olav den heldige og lykkesverdet (Sarpsborg)
Pe-Torsaspelet (Lierne)
Peer Gynt ved Gålåvatnet (Sør-Fron)
Querini (Røst)
Røde Spor (Trondheim og Meråker)
Rørvik, den første lille by på en øy (Vikna)
Sild, Synd og Sang (Bjugn)
Skinner til frihet (Sørum)
Slaget på Testiklestad (Trondheim)
Soga om Traaenskatten (Nore og Uvdal)
Soot spelet (Marker)
Spelet om bondehelgenen Tollev Salemann (Tinn)
Spillet om Sarabråten (Oslo)
Spillet om innvandrerne (Grue)
Strandaspelet (Sokndal)
Tomb-spelet (Råde)
Ulabrand - stormens sønn (Larvik)
Vandreteater Grimstad 200 år (Grimstad)
Vevelstadspelet (Vevelstad)
()
()
()
()
()
()
()
()
()

2014
An-Magritt - malm og mannfolk (Røros)
Arven (Sørum)
Cymbelin (Tønsberg)
Den mørke arven (Gildeskål)
Dramatisert byvandring i Bodø (Bodø)
Du skal få en dag i mårå (Nittedal)
Evjuspelet 2014 (Sauherad)
Figaros bryllup (Tynset)
Fredriksten festning - Nordens Gibraltar (Halden)
Frihetsspranget (Hvaler)
Gjøvik 1814 (Gjøvik)
Henrich og Annichen i skyggen av Langnes skanse (Østfold)
Huldrespelet (Lardal)
Jubili Jubilo (Tynset)
Karolinerspelet (Tydal)
Klosterdag på Rein (Rissa)
Kongeblod (Oslo)
Kongens skaal! (Hamar)
Losnaspelet (Solund)
Majestetsforbrytelsen (Kongsvinger)
Martin Kvennavika (Inderøy)
Nesoddspelet (Nesodden)
Olav den heldige og lykkesverdet (Sarpsborg)
Ondskapens makt (Vardø)
Oslo Middelalderfestival (Oslo)
PS14 (Porsgrunn, Skien)
Rørvik ... den første lille by på en øy... (Vikna)
Ruinspllet (Nes)
Sjå dagar skal koma (Nærøy)
Slaget ved Rakkestad kirke (Rakkestad)
Sommarteatret på Munkholmen (Trondheim)
Spelet om Christopher Hvidt (Sandefjord)
Spillet om grunnloven (Spydeberg)
Suldalspelet (Suldal)
Trost i taklampa (Ringsaker)
Trua og saltet (Vikna)
Tryllefløyten (Stjørdal)
Tvillingene (Stange)
Vømmølspelet (Verdal)
Vandrehistorier langs Akerselva ()
West Side Story (Bømlo)
()

2013
Underveis (Sør-Aurdal)
Askerspillet (Asker)
Bør Børson Jr. (Støren)
Beltespenna (Flekkefjord)
Cabaret på elva (Fet)
Carl Halck (Malvik)
Det gode menneske (Sørfold)
Dyrskuspelet - Hent ølbollen, kjerring! (Seljord)
Elskhug og eksis (Nordfjordeid)
En medtsåmmårnattsdrøm (Trondheim)
Fridtjovspelet (Vik i Sogn)
Gatenes helter (Bergen)
Giskespelet (Giske)
Jeppe på bjerget (Bergen)
Jernbyrden (Lillesand)
Kjæmpestaden (Arendal)
Klemetspelet (Hemnes)
Magdalene og Verket - Året 1777 (Øvre Eiker)
Maren dømt til døden (Hitra)
Masstua (Osen)
Morosamme kropper og arme kroker (Rendalen)
Når vann blir til is (Søndre Land)
Nabucco (Halden)
Noen må gå foran (Tolga)
Opera "Olav Engelbrektsson" (Stjørdal)
Peer Gynt - selvets keiser (Nord-Fron)
Ribbungspillet (Fet)
Ronja Røverdatter (Gjøvik)
Sara sine barnebarn (Tolga)
Silkeskjegg i knipe (Steinkjer)
Sjelespeilet (Hurdal)
Skottet i Buvika (Skaun)
Snømørkt (Selbu/Trondheim)
Trollnatt (Hole)
Vandrespillet Unga på Skansen (Sørum)
Vi er ikke kommet til jorden for noe gjestebud (Bergen)

2012
Den som ikke er ropt opp kan gå hjem (Skiptvet)
Ein ainna dans (Lensvik)
Fra sjømannshjem til kunstnerby (Horten)
Hallvards valg (Lier)
Havets barn (Askim)
Hvor er Peer Gynt? Semsvannet! (Asker)
Kåppår og slagg - Arvesølvet (Meldal)
Kråka (Lindesnes)
Litle Torolv (Bømlo)
Livslenka (Herøy)
Musikalen Trolldom (Osterøy)
Musikkspelet Amerikareisa - Oluf from Juvika (Solund)
Når de døde våkner (Horten)
Nøkkelen (flere kommuner)
Norsk Eventyrfestival (Sel)
På ramnens dag (Gulen)
Peer Gynt i Dovregubbens rike!! (Bergen)
Sagaspelet Lofotr (Vestvågøy)
Slusk (Fauske)
Tjøttaspelet (Alstahaug)
Trond & Tyra på Trondenes (Harstad)
Utfor stupet - i Fryajuvet (Nord-Fron)
Vår egen stamme (Rissa)
Vikingteater på Lofotr Vikingfestival (Vestvågøy)

2011
Ålesund byspill (Ålesund)
Emigrantspelet (Nes)
Flamma i natta (Namsos, Overhalla)
Håkonarvarde (Lindås)
Haugtussa (Time)
Heilagbrotet (Eidfjord)
Mowgli (Larvik)
Olsokspelet i Fyresdal (Fyresdal)
Raud vinter (Levanger)
Sarah (Ørland)
Siljanspelet (Siljan)
Sol av isfolket (Valdres)
Soonspillet (Vestby)
Spøkelsene på Vøienvolden (Oslo)
Spelet om Garborg og Baral (Asker, Alvdal)
Sverdet (Sarpsborg)
Vømmølspelet (Selbu)
Vandrehistorier fra Kampen og Vålerenga (Oslo)
Vandreteatret Gummieventyret (Askim)
Veslefrikk med fela (Bø)
Vintereventyret (Tønsberg)

2010
Aulestadspillet (Gausdal)
Bak Vollene på Fortet (Fredrikstad)
Brakar og Joanna (Ringsaker)
Der stjernan bor (Verdal, Røyrvik)
Djevelens finger (Hamar)
Elvesus ved Eliplassen (Holtålen)
Engler i gata (Fredrikstad)
Gjennombrudd - Med kvae på hendene (Siljan)
Hafrsfjordspillene (Sola)
Her vokste mine inntrykk (Nesset)
Jenta i Staveloftet (Nes)
Knappestøperen (Drammen)
Kongen med Gullhjelmen (Fitjar)
Ole Bull-spelet (Osterøy)
Riskaspelet (Sandnes)
Seljordspelet (Seljord)
Vaart daglige brød (Herøy)

2009
Bjønnlabben (Lierne)
Flukten (Porsgrunn)
Hårfagre (Stavanger)
Herregårdsspillet (Larvik)
Hvem har tatt min venstre sko? (Bergen)
Kampenspillet (Oslo)
Keiser Wilhelms sommerbesøk (Bergen)
Og selvfølgelig kommer Munch (Kragerø)
Spelet om Sondre Skiløypar (Kviteseid)
Titranspelet (Frøya)
Trollkoden (Nord-Fron)

2008
Agder Teater-Fjæreheia (Grimstad)
Eystein av Nidaros (Trondheim)
Flukten (Horten)
Fruen på Losby (Lørenskog)
Magnus og Iháno (Fyresdal)
Minda - piken på apoteket (Trondheim)
Mosjøen byspill (Vefsn)
Mysteriespillet Over alt (Stavanger)
Sensommer i Selbu (Selbu)
Sinclairspelet (Rauma)
Slaget ved Engan skanse (Holtålen)
Spelet om Lapskauskongen Leopål (Leksvik)
Telemark Junaiten (Hjartdal)
Undervegs med Ibsen - Peer Gynt i Presthaugen (Lom)

2007
"Which Witch" (Lindås)
Det magiske jernet (Ål, Hol, Hemsedal, Dagali)
Dragsug (Vega)
Karl XII siste felttog (Halden)
Kongen frå Etne (Etne)
Løvøyspillet (Horten)
Langs ei å / Grauten på Grut (Rennebu)
Litj-Johan på Nerøra (Orkanger)
Snø og ild (Vadsø)
Stasjonsbyliv (Stor-Elvdal)
To helter ett hav (Fredrikstad)
Tunge tider (Tokke)
Tusen år er som i går - et spill om Alrekstad (Bergen)

2006
Byoperetten (Fredrikstad)
Eit spel om kong Herlaug (Leka)
Hjørungavågspelet (Hareid)
Ramayana ()
Robin Hood (Hamar)
Sønnøv Sønnøvseter (Skaun)
Spillet om Arve Brakar (Aurskog-Høland)
Urskog fort og krigen som aldri kom (Aurskog-Høland)

2005
- og det de fann (Målselv, Bardu og Sørreisa kommuner)
Bataljen i Homborsund (Grimstad)
Hansaspill på Bryggen (Bergen)
Rastarkalvspelet (Frei)
Sagaspillet om Hagbard og Signe (Larvik)
Schützenglene og Den mørkredde ridder (Kviteseid)
St. Nikuls - jonsok i Eidsborg (Tokke)
Unionsdramatikk 1905 (Trondheim)

2002
Kapittelbergspillet (Skien)

 


Redaktører: Egil Johansen (ansvarlig) og Idar Lind. Redaksjonsmedlem: Berit Vordal.
E-post: post@spelhandboka.no.

Ansvarlige utgivere: Egil Johansen og Idar Lind.

Finnmark Troms Nordland Nord-Trøndelag Sør-Trøndelag Møre og Romsdal Sogn og Fjordane Hordaland Rogaland Vest-Agder Aust-Agder Telemark Vestfold Buskerud Oppland Hedmark Oslo Akershus Østfold Norsk spelkalender Spelnytt spelhandboka.no