NORSK SPELKALENDER

 VIS SPELESTAD
 ETTER FYLKE

 LEGG TIL SPEL
 ENDRE INFORMASJON

 SPEL LANDET RUNDT

Søk i spelkalenderen
via Google:

Norsk spelkalender er nå aktivisert igjen.
Dersom du ønsker å få deres spel oppført i kalenderen for 2017, send informasjon om tittel, spillested, spilleperiode og annen relevant informasjon til spelkalenderen@gmail.com.
Klikk tittel eller «nettside» for mer. Klikk kartet for fylke.

<<<   Mai 2017   >>>
2017
 20. - 21. mai
Askerspillet 2017 (nettside)
Asker (Akershus)

2. - 4. juni
Mostraspelet (nettside)
(I slik ei natt)
Bømlo (Hordaland)
Manuskript: Svein Tindberg
Musikk: Kjetil Bjerkestrand

10. - 11. juni
Julussaspelet (nettside)
(BRYTER OG STRANT – Julussa mai 1927)
Elverum (Hedmark)
Manuskript: Tor Karseth
Musikk: Tor Karseth

15. - 18. juni
Giskespelet (nettside)
Giske (Møre og Romsdal)
Manuskript: Johannes Heggland
Musikk: Terje Skytterholm

15. - 18. juni
Skinner til frihet 2017 (nettside)
Sørum (Akershus)
Manuskript: Mari Mehus og Henrik Berg Larsen
Musikk: Irene Tillung og Magne Askeland

16. - 20. juni
Håkon og Kark (nettside)
Trondheim (Sør-Trøndelag)
Manuskript: Idar Lind
Musikk: Frode Fjellheim

17. - 18. juni
Kinnaspelet 2017 (nettside)
(Songen ved det store djup)
Flora (Sogn og Fjordane)
Manuskript: Rolf Losnegård
Musikk: Per Janke Jørgensen

21. - 25. juni
Offeret (nettside)
(Andre del av Namsen-trilogien)
Grong (Nord-Trøndelag)
Manuskript: Torvald Sund
Musikk: Asgeir Skrove

22. juni - 01. juli
Lady Arbuthnott (nettside)
(Frua på Elverhøy)
Sunndal (Møre og Romsdal)
Manuskript: Stig Nilsson
Musikk: Lars Ramsøy-Halle

23. - 25. juni
Elskhug & Eksis (nettside)
Eid (Sogn og Fjordane)
Manuskript: Tor Karseth
Musikk: Tor Karseth

23. - 25. juni
Slaget på Rastarkalv 2017 (nettside)
Kristiansund (Møre og Romsdal)
Manuskript: Jørn Skar

27. juni - 01. juli
Kristin Lavransdatter (nettside)
Sel (Oppland)
Manuskript: Svein Gundersen

11. - 11. juli
Kaperspillet (nettside)
(Kapernatt med Kapersjøslag i Farsund)
Farsund (Vest-Agder)
Manuskript: Inge Eikeland

13. - 16. juli
Fru Guri av Edøy (nettside)
Smøla (Møre og Romsdal)
Manuskript: Peggy Kristine Kruse
Musikk: Asgeir Gjøstøl

26. juli - 5. august
Elden 2017 (nettside)
Røros (Sør-Trøndelag)
Manuskript: Arnfinn Strømmevold og Bertil Reithaug
Musikk: Arnfinn Strømmevold og Bertil Reithaug

26. - 30. juli
Spelet om Heilag Olav (nettside)
Verdal (Nord-Trøndelag)
Manuskript: Olav Gullvåg
Musikk: Paul Okkenhaug

28. - 30. juli
Steigen sagaspill (nettside)
(Hagbard og Signe)
Steigen (Nordland)
Manuskript: Bjøren E. Stemland
Musikk: Tore Johansen

10. - 13. august
Anna i ødemarka (nettside)
Engerdal (Hedmark)
Manuskript: Morten Joachim
Musikk: Anders Lillebo

16. - 27. august
BærumsSpillene (nettside)
(De tause heltene)
Bærum (Akershus)
Manuskript: Axel Hellstenius
Musikk: Kari Stokke

24. - 27. august
Pe-Torsa (nettside)
Lierne (Nord-Trøndelag)

25. august - 02. september
Limaspillet (nettside)
(...det er farlig å tvile, det er farlig å tru...)
Nannestad (Akershus)
Manuskript: Jorun MH Skryseth
Musikk: Trond S Hultgren

Premiere tidligare:
2017
17. - 19. februar
Birkebeinerspelet (nettside)
(Jakten på Kongssønnen)
Ringsaker (Hedmark)
Manuskript: Åsmund Brede Eike har bearbeidet manuset fra filmen Birkebeinerne, skrevet av Ravn Lanesskog
Musikk: John Stenersen

 

2016
12 lod sølv (Midtre Gauldal)
Amerikaklokkå (Turneforestilling)
Arvesølvet (Verdal)
Bronsebukkene vandreteater 2016 (Lunner)
Brottungær (Hvaler)
Carpe Diem (Meldal)
Da verden kom på skinner (Skedsmo)
Dei urolege av hjarte (Tynset)
Den Gode Hensigt (Svelvik)
Der båra bryt (Bremanger)
Det lyser i stille grender (Lillehammer)
Det skjedde i Julebygda (Sandnes)
Donna Bacalao / konsertversjon (Kristiansund)
Dragseidspelet (Selje)
Dramatisert byvandring i Bodø (Bodø)
Ein dag eingong (Vikna)
Ekspedisjon seksti grader nord (Oslo)
Elden (Røros)
En utmerket gærning (Levanger)
Eplene i messehagen (Verran)
Fløte på nye sommereventyr (Hvaler)
Fru Guri av Edøy (Smøla)
Grensegang (Verdal)
Gull, gråstein og grå hår (Hamar)
Håkon og Kark (Trondheim)
Herøyspelet (Herøy)
Herr Petters lovsang (Bodø)
I skuggen ta krigen (Stange)
Jenta i staveloftet (Nesbyen)
Kanalen (Trysil)
Kaptein Knurr og Mareminemysteriet (Bergen)
Kinnaspelet (Flora)
Kong Arthurspelet (Sande kommune (M&R))
Kristin Lavransdatter (Sel)
Lady Arbuthnott - Frua på Elverhøy (Sunndal)
Livet på Felgen (Rissa)
Mari, Mattis og Martnasfesten (Hemne)
Maridalsspillet (Oslo)
Marispelet ved Rjukanfossen (Tinn)
Menn av malm, jenter av jern (Eidsvoll)
Mossespelet (Moss)
Mostraspelet (Bømlo)
Mysteriet rundt tjukkmjølka (Tydal)
Nøkkens Brud (Fet)
Namsens Auge (Grong)
Nesjarspelet (Larvik)
Oberst Kruse og slaget ved Riser bru (Aurskog-Høland)
Odølinger ei stønn etterpå (Hedmark)
Oda fra havet (Frøya)
Olav den heldige og lykkesverdet (Sarpsborg)
Pe-Torsaspelet (Lierne)
Peer Gynt ved Gålåvatnet (Sør-Fron)
Querini (Røst)
Røde Spor (Trondheim og Meråker)
Rørvik, den første lille by på en øy (Vikna)
Sild, Synd og Sang (Bjugn)
Skinner til frihet (Sørum)
Slaget på Testiklestad (Trondheim)
Soga om Traaenskatten (Nore og Uvdal)
Soot spelet (Marker)
Spelet om bondehelgenen Tollev Salemann (Tinn)
Spillet om Sarabråten (Oslo)
Spillet om innvandrerne (Grue)
Strandaspelet (Sokndal)
Tomb-spelet (Råde)
Ulabrand - stormens sønn (Larvik)
Vandreteater Grimstad 200 år (Grimstad)
Vevelstadspelet (Vevelstad)
()
()
()
()
()

2014
An-Magritt - malm og mannfolk (Røros)
Arven (Sørum)
Cymbelin (Tønsberg)
Den mørke arven (Gildeskål)
Dramatisert byvandring i Bodø (Bodø)
Du skal få en dag i mårå (Nittedal)
Evjuspelet 2014 (Sauherad)
Figaros bryllup (Tynset)
Fredriksten festning - Nordens Gibraltar (Halden)
Frihetsspranget (Hvaler)
Gaularspelet (Gaular)
Gjøvik 1814 (Gjøvik)
Henrich og Annichen i skyggen av Langnes skanse (Østfold)
Huldrespelet (Lardal)
Jubili Jubilo (Tynset)
Karolinerspelet (Tydal)
Klosterdag på Rein (Rissa)
Kongeblod (Oslo)
Kongens skaal! (Hamar)
Losnaspelet (Solund)
Majestetsforbrytelsen (Kongsvinger)
Martin Kvennavika (Inderøy)
Nesoddspelet (Nesodden)
Olav den heldige og lykkesverdet (Sarpsborg)
Ondskapens makt (Vardø)
Oslo Middelalderfestival (Oslo)
PS14 (Porsgrunn, Skien)
Rørvik ... den første lille by på en øy... (Vikna)
Ruinspllet (Nes)
Sjå dagar skal koma (Nærøy)
Slaget ved Rakkestad kirke (Rakkestad)
Sommarteatret på Munkholmen (Trondheim)
Spelet om Christopher Hvidt (Sandefjord)
Spillet om grunnloven (Spydeberg)
Suldalspelet (Suldal)
Trost i taklampa (Ringsaker)
Trua og saltet (Vikna)
Tryllefløyten (Stjørdal)
Tvillingene (Stange)
Vømmølspelet (Verdal)
Vandrehistorier langs Akerselva ()
West Side Story (Bømlo)
()

2013
Underveis (Sør-Aurdal)
Askerspillet (Asker)
Bør Børson Jr. (Støren)
Beltespenna (Flekkefjord)
Cabaret på elva (Fet)
Carl Halck (Malvik)
Den siste viking (Rissa)
Det gode menneske (Sørfold)
Dyrskuspelet - Hent ølbollen, kjerring! (Seljord)
Elskhug og eksis (Nordfjordeid)
En medtsåmmårnattsdrøm (Trondheim)
Fridtjovspelet (Vik i Sogn)
Gatenes helter (Bergen)
Giskespelet (Giske)
Jeppe på bjerget (Bergen)
Jernbyrden (Lillesand)
Kjæmpestaden (Arendal)
Klemetspelet (Hemnes)
Magdalene og Verket - Året 1777 (Øvre Eiker)
Maren dømt til døden (Hitra)
Masstua (Osen)
Morosamme kropper og arme kroker (Rendalen)
Når vann blir til is (Søndre Land)
Nabucco (Halden)
Noen må gå foran (Tolga)
Opera "Olav Engelbrektsson" (Stjørdal)
Peer Gynt - selvets keiser (Nord-Fron)
Ribbungspillet (Fet)
Ronja Røverdatter (Gjøvik)
Sara sine barnebarn (Tolga)
Silkeskjegg i knipe (Steinkjer)
Sjelespeilet (Hurdal)
Skottet i Buvika (Skaun)
Snømørkt (Selbu/Trondheim)
Trollnatt (Hole)
Vandrespillet Unga på Skansen (Sørum)
Vi er ikke kommet til jorden for noe gjestebud (Bergen)

2012
Den som ikke er ropt opp kan gå hjem (Skiptvet)
Ein ainna dans (Lensvik)
Fra sjømannshjem til kunstnerby (Horten)
Hallvards valg (Lier)
Havets barn (Askim)
Hvor er Peer Gynt? Semsvannet! (Asker)
Kåppår og slagg - Arvesølvet (Meldal)
Kråka (Lindesnes)
Litle Torolv (Bømlo)
Livslenka (Herøy)
Musikalen Trolldom (Osterøy)
Musikkspelet Amerikareisa - Oluf from Juvika (Solund)
Når de døde våkner (Horten)
Nøkkelen (flere kommuner)
Norsk Eventyrfestival (Sel)
På ramnens dag (Gulen)
Peer Gynt i Dovregubbens rike!! (Bergen)
Sagaspelet Lofotr (Vestvågøy)
Slusk (Fauske)
Tjøttaspelet (Alstahaug)
Trond & Tyra på Trondenes (Harstad)
Utfor stupet - i Fryajuvet (Nord-Fron)
Vår egen stamme (Rissa)
Vikingteater på Lofotr Vikingfestival (Vestvågøy)

2011
Ålesund byspill (Ålesund)
Emigrantspelet (Nes)
Flamma i natta (Namsos, Overhalla)
Håkonarvarde (Lindås)
Haugtussa (Time)
Heilagbrotet (Eidfjord)
Mowgli (Larvik)
Olsokspelet i Fyresdal (Fyresdal)
Raud vinter (Levanger)
Sarah (Ørland)
Siljanspelet (Siljan)
Sol av isfolket (Valdres)
Soonspillet (Vestby)
Spøkelsene på Vøienvolden (Oslo)
Spelet om Garborg og Baral (Asker, Alvdal)
Sverdet (Sarpsborg)
Vømmølspelet (Selbu)
Vandrehistorier fra Kampen og Vålerenga (Oslo)
Vandreteatret Gummieventyret (Askim)
Veslefrikk med fela (Bø)
Vintereventyret (Tønsberg)

2010
Aulestadspillet (Gausdal)
Bak Vollene på Fortet (Fredrikstad)
Brakar og Joanna (Ringsaker)
Der stjernan bor (Verdal, Røyrvik)
Djevelens finger (Hamar)
Elvesus ved Eliplassen (Holtålen)
Engler i gata (Fredrikstad)
Gjennombrudd - Med kvae på hendene (Siljan)
Hafrsfjordspillene (Sola)
Her vokste mine inntrykk (Nesset)
Jenta i Staveloftet (Nes)
Knappestøperen (Drammen)
Kongen med Gullhjelmen (Fitjar)
Ole Bull-spelet (Osterøy)
Riskaspelet (Sandnes)
Seljordspelet (Seljord)
Vaart daglige brød (Herøy)

2009
Bjønnlabben (Lierne)
Flukten (Porsgrunn)
Hårfagre (Stavanger)
Herregårdsspillet (Larvik)
Hvem har tatt min venstre sko? (Bergen)
Kampenspillet (Oslo)
Keiser Wilhelms sommerbesøk (Bergen)
Og selvfølgelig kommer Munch (Kragerø)
Spelet om Sondre Skiløypar (Kviteseid)
Titranspelet (Frøya)
Trollkoden (Nord-Fron)

2008
Agder Teater-Fjæreheia (Grimstad)
Eystein av Nidaros (Trondheim)
Flukten (Horten)
Fruen på Losby (Lørenskog)
Magnus og Iháno (Fyresdal)
Minda - piken på apoteket (Trondheim)
Mosjøen byspill (Vefsn)
Mysteriespillet Over alt (Stavanger)
Sensommer i Selbu (Selbu)
Sinclairspelet (Rauma)
Slaget ved Engan skanse (Holtålen)
Spelet om Lapskauskongen Leopål (Leksvik)
Telemark Junaiten (Hjartdal)
Undervegs med Ibsen - Peer Gynt i Presthaugen (Lom)

2007
"Which Witch" (Lindås)
Det magiske jernet (Ål, Hol, Hemsedal, Dagali)
Dragsug (Vega)
Karl XII siste felttog (Halden)
Kongen frå Etne (Etne)
Løvøyspillet (Horten)
Langs ei å / Grauten på Grut (Rennebu)
Litj-Johan på Nerøra (Orkanger)
Snø og ild (Vadsø)
Stasjonsbyliv (Stor-Elvdal)
To helter ett hav (Fredrikstad)
Tunge tider (Tokke)
Tusen år er som i går - et spill om Alrekstad (Bergen)

2006
Byoperetten (Fredrikstad)
Eit spel om kong Herlaug (Leka)
Hjørungavågspelet (Hareid)
Ramayana ()
Robin Hood (Hamar)
Sønnøv Sønnøvseter (Skaun)
Spillet om Arve Brakar (Aurskog-Høland)
Urskog fort og krigen som aldri kom (Aurskog-Høland)

2005
- og det de fann (Målselv, Bardu og Sørreisa kommuner)
Bataljen i Homborsund (Grimstad)
Hansaspill på Bryggen (Bergen)
Rastarkalvspelet (Frei)
Sagaspillet om Hagbard og Signe (Larvik)
Schützenglene og Den mørkredde ridder (Kviteseid)
St. Nikuls - jonsok i Eidsborg (Tokke)
Unionsdramatikk 1905 (Trondheim)

2002
Kapittelbergspillet (Skien)

 


Redaktører: Egil Johansen (ansvarlig) og Idar Lind. Redaksjonsmedlem: Berit Vordal.
E-post: post@spelhandboka.no.

Ansvarlige utgivere: Egil Johansen og Idar Lind.

Finnmark Troms Nordland Nord-Trøndelag Sør-Trøndelag Møre og Romsdal Sogn og Fjordane Hordaland Rogaland Vest-Agder Aust-Agder Telemark Vestfold Buskerud Oppland Hedmark Oslo Akershus Østfold Norsk spelkalender Spelnytt spelhandboka.no