NORSK SPELKALENDER

 VIS SPELESTAD
 ETTER FYLKE

 LEGG TIL SPEL
 ENDRE INFORMASJON

 SPEL LANDET RUNDT

Søk i spelkalenderen
via Google:

“Med historiske spel meiner eg nyskrevne regionale og lokale teaterstykkje, med eller utan musikk, som tek utgangspunkt i fortida. Tema til dei historiske spela blir henta frå anten myter, segn eller ei kjend historisk hending. Staden der spelet blir oppført har ofte tilknytning til den historiske hendinga spelet byggjer på, eller har ein meir indirekte historisk relevans. Oppsettinga er ofte eit samarbeid mellom profesjonelle og amatørar.»


(Kari VÃ¥gen Framveksten av historiske spel i Noreg, Teatervitenskap, Universitetet i Oslo, 1997)

De spelene som er registrert i vår kalender er basert på denne definisjon.


Klikk tittel eller «nettside» for mer. Klikk kartet for fylke.

<<<   August 2018   >>>
2018
     1. - 5. august
Maren og Huldra - Et vandreteater på Gamle Hvam (nettside)
Nes (Akershus)

 2. - 5. august
Atlanterhavsspelet (nettside)
Fræna (Møre og Romsdal)
Manuskript: Jørn Skar og Endre Skar

 2. - 3. august
Huldresølvet 2018 (nettside)
Sauherad (Telemark)
Manuskript: Roar Bøye
Musikk: Roar Bøye

 2. - 4. august
Querinioperaen 2018 (nettside)
Røst (Nordland)
Manuskript: Ragnar Olsen
Musikk: Henning Sommerro

 3. - 19. august
Hekseringen 2018 (nettside)
Bergen (Hordaland)
Manuskript: Ane Berentsen og Jørn Kvist
Musikk: Jørn Lavoll og Linn Kathrin Taklo

 3. - 11. august
Peer Gynt på Gålå 2018 (nettside)
Sør-Fron (Oppland)
Manuskript: Henrik Ibsen. Bearbeidet av Njål Helge Mjøs.
Musikk: Edvard Grieg/Simon Revholt/Sjur Miljeteig

 4. - 5. august
Karolinerna återvänder (nettside)
Røros (Sør-Trøndelag)
Manuskript: Johan Falkberget

 7. - 18. august
Brambani - "Mannen som skapte Sandvika" (nettside)
Bærum (Akershus)
Manuskript: Marius Leknes Snekkevåg

 9. - 18. august
Strandaspelet 2018 - JO - Pytten i Guddal (nettside)
Sokndal (Rogaland)
Manuskript: Torfinn Nag, Arnt Olav Klippenberg, Pål Mangor Kvammen
Musikk: Arne Hovda

 10. - 12. august
Kanalen - et spell om Støa kanal (nettside)
Trysil (Hedmark)
Manuskript: Trond Magnum
Musikk: Jan Lans

 11. - 19. august
Harabakkgutten (nettside)
Ringsaker (Hedmark)
Manuskript: Halvard Olestad

 13. - 17. august
Carl Halck (nettside)
Malvik (Sør-Trøndelag)
Manuskript: Rakel Sivertsen, Torstein Fosmo og Magnus T. Morken

 13. - 18. august
Maridalsspillet 2018: Hannah Krantz - Ikke glem meg (nettside)
Oslo (Oslo)
Manuskript: Mads Henning Jørgensen

 15. - 19. august
Bronsebukkene (nettside)
Gran (Oppland)
Musikk: Tor Ingar Jakobsen

 23. august
Byvandring i Bodø 2018 (nettside)
Bodø (Nordland)

 23. august - 2. september
Da verden kom på skinner 2018 (nettside)
Skedsmo (Akershus)
Manuskript: Henrik Amundsen og Erik Schøyen
Musikk: Svein Gundersen

 23. - 26. august
Ingen manns land 2018 (nettside)
Inderøy (Nord-Trøndelag)
Manuskript: Hans Magnus Ystgaard

 23. - 26. august
Pe-Torsa 2018 (nettside)
Lierne (Nord-Trøndelag)
Manuskript: Kjell Kvetangen

 24. - 25. august
Ridderspranget 2018 (nettside)
Øystre Slidre (Oppland)

 25. - 26. august
Teatral Byvandring - Haugesund i krig (nettside)
Haugesund (Rogaland)

 25. august - 16. september
Pistolpojken (nettside)
Verdal (Nord-Trøndelag)
Manuskript: Hans Rotmo

 26. august - 30. september
Arbeidsdaer (nettside)
Løten (Hedmark)
Manuskript: Tor Karseth

 29. august - 1. september
Den gode hensigt (nettside)
Svelvik (Vestfold)
Manuskript: Christin Grilstad Prøis

 31. august - 9. september
Ut av bergets djupe rom (nettside)
Meldal (Sør-Trøndelag)
Manuskript: Ulrik Svalsten

1. - 8. september
Operasjon Oleander - Episode 1: Flukten (nettside)
Indre-Fosen (Nord-Trøndelag)
Manuskript: Marte Hallem
Musikk: Knut Ola Vang

6. - 9. september
Dølgsmål (nettside)
Rælingen (Akershus)
Manuskript: Ingunn Andreassen
Musikk: Jarle Storløkken

6. - 15. september
Eplene i Messehagen 2018 (nettside)
Verran (Nord-Trøndelag)
Manuskript: Rasmus Rohde

15. - 16. september
Spillet om Sarabråten 2018 (nettside)
Oslo (Oslo)
Manuskript: Sigurd Senje

19. - 23. september
Festningsspillet - Majestetsforbrytelsen (nettside)
Kongsvinger (Hedmark)
Manuskript: Lars Thyholdt
Musikk: Lars Thyholdt

20. - 22. september
Kyläpeli 2018 (nettside)
Nordreisa (Troms)

22. - 23. september
Før slaget (nettside)
Skedsmo (Akershus)
Manuskript: Turid Lisbeth Nygård

20. - 24. oktober
Sildeslaget (nettside)
Malvik (Sør-Trøndelag)
Manuskript: Torstein Fosmo

26. oktober - 4. november
Vi Ble Ikke Født Som Treller (nettside)
Meråker (Nord-Trøndelag)
Manuskript: Ulrik Svalsten
Musikk: Katrine Høttmon

17. - 24. november
Sild, synd og sang (nettside)
Bjugn (Sør-Trøndelag)
Manuskript: Sturla Leth-Olsen
Musikk: Vidar Hoff

12. - 16. desember
Det store julespelet:"Det skjedde i Julebygda" 2018 (nettside)
Sandnes (Rogaland)
Manuskript: Arnt Olav Klippenberg sammen med Ingvar Hovland
Musikk: Øystein Ellingsen











Premiere tidligare:
2018
18. - 20. januar
Karolinerspelet i Tydal (nettside)
Tydal (Sør-Trøndelag)
Manuskript: Brit Stubbe
Musikk: Henning Sommero

16. - 18. februar
Birkebeinerspelet (nettside)
(Jakten på kongssønnen)
Ringsaker (Hedmark)
Manuskript: Ravn Laneskog, bearbeidet av Åsmund -Brede Eike
Musikk: John Stenersen

16. - 17. mars
Rørvik... den første lille by på en øy (nettside)
Vikna (Nord-Trøndelag)
Manuskript: Kjellrun Åsgard

28. - 29. april
Titranspelet 2018 (nettside)
Frøya (Sør-Trøndelag)
Manuskript: Hans Anton Grønskag

30. april - 4. mai
Rodeløkka (nettside)
Oslo (Oslo)

1. - 9. mai
Oscar Torp - fra barnearbeider til statsminister (nettside)
Sarpsborg, Fredrikstad, Moss (Østfold)
Manuskript: Jens. O. Simensen
Musikk: Svein Gundersen

18. - 20. mai
Verdalsoratoriet - et minne over "Ulykken i Værdalen i 1893" (nettside)
Verdal (Nord-Trøndelag)
Manuskript: Hans Rotmo
Musikk: Asgeir Skrove

29. mai
Vandreteater - "Bronsealderen på Hadeland" (nettside)
Lunner (Oppland)

5. - 15. juni
Meierislaget 1933 (nettside)
Porsgrunn (Telemark)
Manuskript: Tor Arne Ursin
Musikk: Vidar Ytre-Arne

9. - 10. juni
Julussaspelet 2018 (nettside)
Elverum (Hedmark)
Manuskript: Tor Karseth

9. - 13. juni
Kjærlighet og kjøkkenbenk (nettside)
Stange (Hedmark)
Manuskript: Aud Kolltveit

9. - 10. juni
Syver & Beatrice - et sommermysterium (nettside)
Kristiansund (Møre og Romsdal)

14. - 17. juni
Romerriksspillene fra Blaker Skanse - 1718 - til krigens slutt (nettside)
Sørum (Akershus)
Manuskript: Mari Mehus, Henrik Berg Larsen

16. - 24. juni
Græve ́ i Trummulåm (nettside)
Selbu (Sør-Trøndelag)
Manuskript: Diverse

16. - 17. juni
Kinnaspelet 2018 - Songen ved det store djup (nettside)
Flora (Sogn og Fjordane)
Manuskript: Rolf Losnegård
Musikk: Per Janke Jørgensen

16. juni
Vikingspill - i 5 scener (nettside)
Alstahaug (Nordland)

20. - 30. juni
Lady Arbuthnott 2018 (nettside)
Sunndal (Møre og Romsdal)
Manuskript: Stig Nilsson
Musikk: Lars Ramsøy-Halle

21. - 24. juni
Håkon og Kark 2018 (nettside)
Trondheim (Sør-Trøndelag)
Manuskript: Idar Lind
Musikk: Frode Fjellheim

22. juni - 1. juli
Soot spelet 2018 (nettside)
Marker (Østfold)
Musikk: Henning Kvitnes

23. - 25. juni
Gull og Gråstein 2018 (nettside)
Eidsvoll (Akershus)
Manuskript: Hanne Iren Østby og Arne Sundli

23. - 30. juni
Kristin Lavransdatter på Jørundgard (nettside)
Sel (Oppland)
Manuskript: Svein Gundersen

28. juni - 1. juli
Nesjarspelet (nettside)
Larvik (Vestfold)
Manuskript: Anita Baann Hovd
Musikk: Guttorm Guttormsen

29. juni - 1. juli
Oda fra havet (nettside)
Frøya (Sør-Trøndelag)
Manuskript: Marte Hallem

30. juni - 1. juli
Herøyspelet "Kongens Ring" (nettside)
Herøy (Møre og Romsdal)
Manuskript: Rolf Losnegård
Musikk: Svein Møller

4. - 8. juli
Den hvite dame 2018 (nettside)
Halden (Østfold)
Manuskript: Hanne Hagerup
Musikk: Matthew Reeve

4. - 15. juli
Oscarsborg i kamp (nettside)
Frogn (Akershus)

6. - 8. juli
Spillet om innvandrerne 2018 (nettside)
Grue (Hedmark)
Manuskript: Merete Wiger
Musikk: Per Christian Revholt

6. - 7. juli
Tjøttaspelet 2018 (nettside)
Alstahaug (Nordland)
Manuskript: Aud Halsen Myhre

7. - 8. juli
12 lod sølv 2018 (nettside)
Midtre-Gauldal (Sør-Trøndelag)
Manuskript: Brit Inger Granmo Aune
Musikk: Brit Inger Granmo Aune

11. - 25. juli
Brottsjø (nettside)
Hvaler (Østfold)
Manuskript: Hans-Petter Thøgersen
Musikk: Svein Gundersen

12. - 15. juli
Fru Guri av Edøy 2018 (nettside)
Smøla (Møre og Romsdal)
Manuskript: Peggy Kristine Kruse

13. - 14. juli
Bullspillet - "Morosamme kropper og arme kroker" (nettside)
Rendalen (Hedmark)
Manuskript: Tor Karseth.
Musikk: Tor Karseth.

17. juli
Kaperspillet (nettside)
(Kapernatt med Kapersjøslag i Farsund)
Farsund (Vest-Agder)
Manuskript: Inge Eikeland

20. - 21. juli
Frieriet 2018 (nettside)
Hemne (Sør-Trøndelag)
Manuskript: Andreas Ven Langø

20. - 21. juli
Julie Ness - " Eg vil skapa min himmel på jord" (nettside)
Roan (Sør-Trøndelag)
Manuskript: Torvald Sund
Musikk: Gunhild Hjertaas

20. - 22. juli
Olav den heldige og Ranes hemmelighet (nettside)
Sarpsborg (Østfold)
Manuskript: Patrik Stenseth

22. - 29. juli
Ut, sa presten (nettside)
Tolga (Hedmark)

 23. juli - 12. august
Arvesølvet 2018 (nettside)
Verdal (Nord-Trøndelag)
Manuskript: Marte Hallem
Musikk: Marte Hallem

 25. juli - 4. august
Elden (nettside)
Røros (Sør-Trøndelag)

25. - 28. juli
Marispelet ved Rjukanfossen (nettside)
Tinn (Telemark)
Manuskript: Thomas Bye / Ida Høy
Musikk: Vidar Ytre-Arne, Unni Boksasp

25. - 29. juli
Spelet om Heilag Olav (nettside)
Verdal (Nord-Trøndelag)
Manuskript: Olav Gullvåg
Musikk: Paul Okkenhaug

26. - 29. juli
Den store stafetten (nettside)
Rissa (Sør-Trøndelag)
Manuskript: Sølvi J. Dahlen Lauvsnes

 26. juli - 5. august
Trønderfår - sammen i flokk (nettside)
Trondheim (Sør-Trøndelag)

 27. juli - 8. august
Slaget på Testiklestad 2018 - The cumback (nettside)
Trondheim (Sør-Trøndelag)
Manuskript: Ole Christian Gullvåg, Mads Bones, Kyrre Havdal og Olve Løseth

27. - 29. juli
Tylldalspelet 2018 - "Dei urolege av hjarte" (nettside)
Tynset (Hedmark)
Manuskript: Ola Jonsmoen
Musikk: Ellef Røe

28. juli
Soga om Traaenskatten (nettside)
Rollag (Buskerud)

                        

2017
Årringar (Stryn)
Åttemannsenka (Frogn)
Anna i ødemarka (Engerdal)
Arvesølvet 2017 - Det e dein arven, veit de. (Verdal)
Askerspillet 2017 (Asker)
BærumsSpillene (Bærum)
Birkebeinerspelet (Ringsaker)
Bronsebukkene vandreteater 2017 (Lunner)
Bybrannspillet 2017 - Heltene (Ålesund)
Dønnesrosen 2017 (Dønna)
Den Gode Hensigt 2017 (Svelvik)
Den siste viking (Rissa)
Det brenner en ild (Fredrikstad)
Det store julespelet (Sandnes)
Dramatisert byvandring i Bodø (Bodø)
Elden 2017 (Røros)
Elskhug & Eksis (Eid)
Fra krakk til klosett (Rissa)
Fra mørke til lys (Sarpsborg)
Frieriet 2017 (Hemne)
Fru Guri av Edøy (Smøla)
Gaularspelet (Gaular)
Giskespelet (Giske)
Håkon og Kark (Trondheim)
Heilag Olav vitjar Ullensvang (Ullensvang)
Hekseringen (Bergen)
Herøyspelet Kongens Ring (Herøy)
Herlaugsspelet (Leka)
Julussaspelet (Elverum)
Kaperspillet (Farsund)
Kinnaspelet 2017 (Flora)
Klemetspelet 2017 (Hemnes)
Kong Arthurspelet (Sande)
Kristin Lavransdatter (Sel)
Kyläpeli - Landsbyspel (Nordreisa)
Lady Arbuthnott (Sunndal)
Limaspillet (Nannestad)
Maren dømt til døden 2017 (Hitra)
Maren og Huldra - Et vandreteater på Gamle Hvam (Nes)
Maridalsspillet (Oslo)
Marispelet ved Rjukanfossen (Tinn)
Menn av malm, jenter av jern (Eidsvoll)
Mostraspelet (Bømlo)
Offeret (Grong)
Olav Den Heldige - Genesis (Sarpsborg)
Pe-Torsa (Lierne)
Peer Gynt på Gålå 2017 (Sør-Fron)
Rotterdam (Levanger)
Silkeskjegg (Steinkjer)
Skinner til frihet 2017 (Sørum)
Skuddår smeller ikke (Skiptvet)
Slaget på Rastarkalv 2017 (Kristiansund)
Slaget på Testiklestad (Trondheim)
Soot spelet (Marker)
Spelet om Heilag Olav (Verdal)
Spillet om Enhver (Aurskog-Høland)
Spillet om innvandrerne (Grue)
Steigen sagaspill (Steigen)
Stemmer fra Gokstad (Sandefjord)
Strandaspelet 2017 (Sokndal)
Tivolihaven (Fredrikstad)
Ut, sa presten (Tolga)
Vandrehistorier på Malerhaugen (Oslo)
Veresspelet 2017 (Verdal)
Wergelandsgutten 2017 (Gran)
()

2016
12 lod sølv (Midtre Gauldal)
Amerikaklokkå (Turneforestilling)
Arvesølvet (Verdal)
Bronsebukkene vandreteater 2016 (Lunner)
Brottungær (Hvaler)
Carpe Diem (Meldal)
Da verden kom på skinner (Skedsmo)
Dei urolege av hjarte (Tynset)
Den Gode Hensigt (Svelvik)
Der båra bryt (Bremanger)
Det lyser i stille grender (Lillehammer)
Det skjedde i Julebygda (Sandnes)
Donna Bacalao / konsertversjon (Kristiansund)
Dragseidspelet (Selje)
Dramatisert byvandring i Bodø (Bodø)
Ein dag eingong (Vikna)
Ekspedisjon seksti grader nord (Oslo)
Elden (Røros)
En utmerket gærning (Levanger)
Eplene i messehagen (Verran)
Fløte på nye sommereventyr (Hvaler)
Fru Guri av Edøy (Smøla)
Grensegang (Verdal)
Gull, gråstein og grå hår (Hamar)
Håkon og Kark (Trondheim)
Herøyspelet (Herøy)
Herr Petters lovsang (Bodø)
I skuggen ta krigen (Stange)
Jenta i staveloftet (Nesbyen)
Kanalen (Trysil)
Kaptein Knurr og Mareminemysteriet (Bergen)
Kinnaspelet (Flora)
Kristin Lavransdatter (Sel)
Lady Arbuthnott - Frua på Elverhøy (Sunndal)
Livet på Felgen (Rissa)
Mari, Mattis og Martnasfesten (Hemne)
Marispelet ved Rjukanfossen (Tinn)
Menn av malm, jenter av jern (Eidsvoll)
Mossespelet (Moss)
Mostraspelet (Bømlo)
Mysteriet rundt tjukkmjølka (Tydal)
Nøkkens Brud (Fet)
Namsens Auge (Grong)
Nesjarspelet (Larvik)
Oberst Kruse og slaget ved Riser bru (Aurskog-Høland)
Odølinger ei stønn etterpå (Hedmark)
Oda fra havet (Frøya)
Olav den heldige og lykkesverdet (Sarpsborg)
Pe-Torsaspelet (Lierne)
Peer Gynt ved Gålåvatnet (Sør-Fron)
Querini (Røst)
Røde Spor (Trondheim og Meråker)
Rørvik, den første lille by på en øy (Vikna)
Sild, Synd og Sang (Bjugn)
Skinner til frihet (Sørum)
Slaget på Testiklestad (Trondheim)
Soga om Traaenskatten (Nore og Uvdal)
Soot spelet (Marker)
Spelet om bondehelgenen Tollev Salemann (Tinn)
Spillet om Sarabråten (Oslo)
Spillet om innvandrerne (Grue)
Strandaspelet (Sokndal)
Tomb-spelet (Råde)
Ulabrand - stormens sønn (Larvik)
Vandreteater Grimstad 200 år (Grimstad)
Vevelstadspelet (Vevelstad)
()
()
()
()
()
()
()
()
()

2014
An-Magritt - malm og mannfolk (Røros)
Arven (Sørum)
Cymbelin (Tønsberg)
Den mørke arven (Gildeskål)
Dramatisert byvandring i Bodø (Bodø)
Du skal få en dag i mårå (Nittedal)
Evjuspelet 2014 (Sauherad)
Figaros bryllup (Tynset)
Fredriksten festning - Nordens Gibraltar (Halden)
Frihetsspranget (Hvaler)
Gjøvik 1814 (Gjøvik)
Henrich og Annichen i skyggen av Langnes skanse (Østfold)
Huldrespelet (Lardal)
Jubili Jubilo (Tynset)
Karolinerspelet (Tydal)
Klosterdag på Rein (Rissa)
Kongeblod (Oslo)
Kongens skaal! (Hamar)
Losnaspelet (Solund)
Majestetsforbrytelsen (Kongsvinger)
Martin Kvennavika (Inderøy)
Nesoddspelet (Nesodden)
Olav den heldige og lykkesverdet (Sarpsborg)
Ondskapens makt (Vardø)
Oslo Middelalderfestival (Oslo)
PS14 (Porsgrunn, Skien)
Rørvik ... den første lille by på en øy... (Vikna)
Ruinspllet (Nes)
Sjå dagar skal koma (Nærøy)
Slaget ved Rakkestad kirke (Rakkestad)
Sommarteatret på Munkholmen (Trondheim)
Spelet om Christopher Hvidt (Sandefjord)
Spillet om grunnloven (Spydeberg)
Suldalspelet (Suldal)
Trost i taklampa (Ringsaker)
Trua og saltet (Vikna)
Tryllefløyten (Stjørdal)
Tvillingene (Stange)
Vømmølspelet (Verdal)
Vandrehistorier langs Akerselva ()
West Side Story (Bømlo)
()

2013
Underveis (Sør-Aurdal)
Askerspillet (Asker)
Bør Børson Jr. (Støren)
Beltespenna (Flekkefjord)
Cabaret på elva (Fet)
Carl Halck (Malvik)
Det gode menneske (Sørfold)
Dyrskuspelet - Hent ølbollen, kjerring! (Seljord)
Elskhug og eksis (Nordfjordeid)
En medtsåmmårnattsdrøm (Trondheim)
Fridtjovspelet (Vik i Sogn)
Gatenes helter (Bergen)
Giskespelet (Giske)
Jeppe på bjerget (Bergen)
Jernbyrden (Lillesand)
Kjæmpestaden (Arendal)
Klemetspelet (Hemnes)
Magdalene og Verket - Året 1777 (Øvre Eiker)
Maren dømt til døden (Hitra)
Masstua (Osen)
Morosamme kropper og arme kroker (Rendalen)
Når vann blir til is (Søndre Land)
Nabucco (Halden)
Noen må gå foran (Tolga)
Opera "Olav Engelbrektsson" (Stjørdal)
Peer Gynt - selvets keiser (Nord-Fron)
Ribbungspillet (Fet)
Ronja Røverdatter (Gjøvik)
Sara sine barnebarn (Tolga)
Silkeskjegg i knipe (Steinkjer)
Sjelespeilet (Hurdal)
Skottet i Buvika (Skaun)
Snømørkt (Selbu/Trondheim)
Trollnatt (Hole)
Vandrespillet Unga på Skansen (Sørum)
Vi er ikke kommet til jorden for noe gjestebud (Bergen)

2012
Den som ikke er ropt opp kan gå hjem (Skiptvet)
Ein ainna dans (Lensvik)
Fra sjømannshjem til kunstnerby (Horten)
Hallvards valg (Lier)
Havets barn (Askim)
Hvor er Peer Gynt? Semsvannet! (Asker)
Kåppår og slagg - Arvesølvet (Meldal)
Kråka (Lindesnes)
Litle Torolv (Bømlo)
Livslenka (Herøy)
Musikalen Trolldom (Osterøy)
Musikkspelet Amerikareisa - Oluf from Juvika (Solund)
Når de døde våkner (Horten)
Nøkkelen (flere kommuner)
Norsk Eventyrfestival (Sel)
På ramnens dag (Gulen)
Peer Gynt i Dovregubbens rike!! (Bergen)
Sagaspelet Lofotr (Vestvågøy)
Slusk (Fauske)
Tjøttaspelet (Alstahaug)
Trond & Tyra på Trondenes (Harstad)
Utfor stupet - i Fryajuvet (Nord-Fron)
Vår egen stamme (Rissa)
Vikingteater på Lofotr Vikingfestival (Vestvågøy)

2011
Ålesund byspill (Ålesund)
Emigrantspelet (Nes)
Flamma i natta (Namsos, Overhalla)
Håkonarvarde (Lindås)
Haugtussa (Time)
Heilagbrotet (Eidfjord)
Mowgli (Larvik)
Olsokspelet i Fyresdal (Fyresdal)
Raud vinter (Levanger)
Sarah (Ørland)
Siljanspelet (Siljan)
Sol av isfolket (Valdres)
Soonspillet (Vestby)
Spøkelsene på Vøienvolden (Oslo)
Spelet om Garborg og Baral (Asker, Alvdal)
Sverdet (Sarpsborg)
Vømmølspelet (Selbu)
Vandrehistorier fra Kampen og Vålerenga (Oslo)
Vandreteatret Gummieventyret (Askim)
Veslefrikk med fela (Bø)
Vintereventyret (Tønsberg)

2010
Aulestadspillet (Gausdal)
Bak Vollene på Fortet (Fredrikstad)
Brakar og Joanna (Ringsaker)
Der stjernan bor (Verdal, Røyrvik)
Djevelens finger (Hamar)
Elvesus ved Eliplassen (Holtålen)
Engler i gata (Fredrikstad)
Gjennombrudd - Med kvae på hendene (Siljan)
Hafrsfjordspillene (Sola)
Her vokste mine inntrykk (Nesset)
Jenta i Staveloftet (Nes)
Knappestøperen (Drammen)
Kongen med Gullhjelmen (Fitjar)
Ole Bull-spelet (Osterøy)
Riskaspelet (Sandnes)
Seljordspelet (Seljord)
Vaart daglige brød (Herøy)

2009
Bjønnlabben (Lierne)
Flukten (Porsgrunn)
Hårfagre (Stavanger)
Herregårdsspillet (Larvik)
Hvem har tatt min venstre sko? (Bergen)
Kampenspillet (Oslo)
Keiser Wilhelms sommerbesøk (Bergen)
Og selvfølgelig kommer Munch (Kragerø)
Spelet om Sondre Skiløypar (Kviteseid)
Titranspelet (Frøya)
Trollkoden (Nord-Fron)

2008
Agder Teater-Fjæreheia (Grimstad)
Eystein av Nidaros (Trondheim)
Flukten (Horten)
Fruen på Losby (Lørenskog)
Magnus og Iháno (Fyresdal)
Minda - piken på apoteket (Trondheim)
Mosjøen byspill (Vefsn)
Mysteriespillet Over alt (Stavanger)
Sensommer i Selbu (Selbu)
Sinclairspelet (Rauma)
Slaget ved Engan skanse (Holtålen)
Spelet om Lapskauskongen Leopål (Leksvik)
Telemark Junaiten (Hjartdal)
Undervegs med Ibsen - Peer Gynt i Presthaugen (Lom)

2007
"Which Witch" (Lindås)
Det magiske jernet (Ål, Hol, Hemsedal, Dagali)
Dragsug (Vega)
Karl XII siste felttog (Halden)
Kongen frå Etne (Etne)
Løvøyspillet (Horten)
Langs ei å / Grauten på Grut (Rennebu)
Litj-Johan på Nerøra (Orkanger)
Snø og ild (Vadsø)
Stasjonsbyliv (Stor-Elvdal)
To helter ett hav (Fredrikstad)
Tunge tider (Tokke)
Tusen år er som i går - et spill om Alrekstad (Bergen)

2006
Byoperetten (Fredrikstad)
Eit spel om kong Herlaug (Leka)
Hjørungavågspelet (Hareid)
Ramayana ()
Robin Hood (Hamar)
Sønnøv Sønnøvseter (Skaun)
Spillet om Arve Brakar (Aurskog-Høland)
Urskog fort og krigen som aldri kom (Aurskog-Høland)

2005
- og det de fann (Målselv, Bardu og Sørreisa kommuner)
Bataljen i Homborsund (Grimstad)
Hansaspill på Bryggen (Bergen)
Rastarkalvspelet (Frei)
Sagaspillet om Hagbard og Signe (Larvik)
Schützenglene og Den mørkredde ridder (Kviteseid)
St. Nikuls - jonsok i Eidsborg (Tokke)
Unionsdramatikk 1905 (Trondheim)

2002
Kapittelbergspillet (Skien)

 


Redaktører: Egil Johansen (ansvarlig) og Idar Lind. Redaksjonsmedlem: Berit Vordal.
E-post: post@spelhandboka.no.

Ansvarlige utgivere: Egil Johansen og Idar Lind.

Finnmark Troms Nordland Nord-Trøndelag Sør-Trøndelag Møre og Romsdal Sogn og Fjordane Hordaland Rogaland Vest-Agder Aust-Agder Telemark Vestfold Buskerud Oppland Hedmark Oslo Akershus Østfold Norsk spelkalender Spelnytt spelhandboka.no